ΝΕΑ ΠΙΕΡΙΑΣ

Η Ηλεκτρονική εφημερίδα τού Ν. Πιερίας !!!

Super League: Νικητής ο Άρης, 2-0 την ΑΕΚ!

Ανώτερος ο Άρης, νίκησε με 2-0 την ΑΕΚ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 23η αγωνιστική της Super League.
Ο Άρης ήταν καλύτερος από την αρχή μέχρι το τέλος, την ώρα που η Ένωση ήταν ακίνδυνη και τελείωσε το ματς χωρίς εύστοχο σουτ προς την εστία του Κουέστα.

Στο 11’ ο Μπάρκας με τη βοήθεια του οριζοντίου δοκαριού απέκρουσε το φοβερό μακρινό σουτ του Κόρχουτ, ενώ δύο λεπτά μετά, από εκτέλεση φάουλ του Ματίγια ο Βέλεθ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη του βοηθού για οφ-σάιντ στον Χαμζά Γιουνές.
Το σκορ άνοιξε τελικά στο 32’ όταν ο Ντιγκινί έκλεψε τη μπάλα από τον Οικονόμου στη μεσαία γραμμή, έδωσε αριστερά στον Λάρσον, αυτός μπήκε στην περιοχή και με δεξί σουτ νίκησε τον Μπάρκα κάνοντας το 1-0.

Η ΑΕΚ απείλησε για πρώτη φορά στο 54’ με την κεφαλιά του Άλεφ να περνάει άουτ και δύο λεπτά μετά, ο Ματέο Γκαρσία «χόρεψε» την άμυνα της Ένωσης και πλάσαρε με το αριστερό, όμως ο Μπάρκας απέκρουσε σε κόρνερ.
Στο 59’ ο Άρης είχε και δεύτερο οριζόντιο δοκάρι με πλασέ του Γιουνές από πολύ καλή θέση. Τελικά, το 2-0 ήρθε στο 69ο λεπτό. Ο Ματίγια εκτέλεσε το φάουλ, ο Ντιγκινί με κεφαλιά-πάσα βρήκε μέσα στην περιοχή τον Ρόουζ και αυτός με αριστερό σουτ νίκησε τον Μπάρκα για το 2-0.

Ο Άρης διαχειρίστηκε εύκολα το προβάδισμά του, δεν απειλήθηκε από την ΑΕΚ και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη.
ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Βαλεριάνος, Ροζ, Βέλεθ, Κόρχουτ, Σιώπης, Ματίγια, Ματέο Γκαρσία (89' Μαρτίνες), Λάρσον (78' Φετφατζίδης), Ντιγκινί, Γιουνές (71' Μπάσα).
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Οικονόμου, Τσόσιτς, Μπακάκης (46’ Σβάρνας), Αλέφ, Σιμόες, Γκάλο, Μάνταλος, Μπακασέτας (62' Μπογέ), Λιβάγια (75' Αλμπάνης), Πόνσε.